Close
Search
Filters

National

 

 
      2017 Final Round Participants

2017 Final Round Participants
     
2017 Senior Top Fifty
Final Round Ranking
 
2017 Final Round Senior Ranking
 
2017 Junior Top Fifty
Final Round Ranking
 
2017 Final Round Junior Ranking

 2017 Complete list of national awards to learners and schools

 

       

 

SOUTH AFRICAN MATHEMATICS OLYMPIAD 2017
 OTHER NATIONAL AWARDS TO LEARNERS
Best performing South African Black learner    (Junior)    Kgaogelo Bopape (Horizon International High School)
     (Senior)    Malwande Nkonyane (Horizon International High School)
 
Best learner from outside South African    (Junior)    Wisdom Omodiagbe (The Ambassadors College)
     (Senior)    Garam Park (Waterford Kamhlaba)
 
Top performing Quintile 1 learner    (Junior)    Poelano Letsoenyo (Lere la Thuto Secodary School)
     (Senior)    Nkhutliseng Senoane (Mookodi Secondary School)
 
Top performing Quintile 2 learner    (Junior)    Kegomoditswe Seleke (Lodirile Secodary School)
     (Senior)    Anthony Sibambo (Lodirile Secondary School)
 
Top performing Quintile 3 learner    (Junior)    Tsheafatso Ngwato (Litshovhu Secodary School)
     (Senior)    Phaphama Manyela (Hector Peterson High School)
 
Top performing Quintile 4 learner    (Junior)    Martin Rossouw (Cathcart High School)
     (Senior)    Gerhard Rencken (Wartburg Kirchdorf School)
 
Top performing Quintile 5 learner    (Junior)    Danielle Kleyn (Hoërskool Parel Vallei)
     (Senior)    Timothy Schlesinger (Rondebosch Boys’ High)
 
Neat 3rd Round solution    (Junior)    S Rajoo (Durban Girls’ High School)
          
 
 OTHER NATIONAL AWARDS SCHOOLS        
 
Top participating school       St Stithians Girls’ College
         Bishops Disocesan College
        Wynberg Boys’ High School
 
Top participating new school       Saulridge Secondary School
 
Best performing Quintile 1 school       Mount Frere Commercial School
Best performing Quintile 2 school       Lodirile Secodary School
Best performing Quintile 3 school       Hector Petersen High School
Best performing Quintile 4 school       Hoërskool Middelburg (EC)
Best performing Quintile 5 school       Rondebosch Boys’ High School
 
Best performing overall school       Rondebosch Boys’ High School
 

 

 SENIOR (GRADES 10 TO 12) TOP 10 NATIONAL MEDALLISTS 
Overall winner 
Tim Schlesinger Grade 11 Rondebosch Boys' High School
Runners-up
Joey Forman  Grade 12  Herzlia High School 
Ralph McDougall Grade 11 Curro Durbanville
James Murray Louw  Grade 12  Hartbeespoort High School 
Aaron Naidu Grade 10 Eden College
Garam Park Grade 12 Waterford Kamhlaba College (Swaziland)
Razeen Parker Grade 11 Rondebosch Boys' High School
Emile Tredoux Grade 11 Parklands College
Emil van der Walt Grade 10 Hoërskool Jan van Riebeeck
Adri Wessels Grade 10 Curro Durbanville
JUNIOR (GRADES 8-9) TOP 11 NATIONAL MEDALLISTS
Overall winner
Andi Qu  Grade 9 St. John's College
Runners-up  
Kgaogelo Bopape Grade 9 Horizon International High School
Rupam Gosh Grade 9 British International College
Joel Haggis Grade 9 Deutsche Internationale Schule Johannesburg
Jessica James Grade 9 St. Stithians Girls' College
Danielle Kleyn Grade 9 Hoërskool Parel Vallei
Yi Lou Grade 8 St. Peter's College
Wisdom Omodiagbe Grade 9 The Ambassadors College (Nigeria)
Emmanuel Rassou Grade 7 Panorama Primary School
Faran Steenkamp Grade 9 Thomas More College
Jean Weight Grade 9 Curro Hermanus

 

PAST OLYMPIAD WINNERS

 

OLYMPIAD SENIOR MEDALLISTS

JUNIOR MEDALLISTS

 
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

2006
2005

2004
2003

2002
2001
2000
1999
1998
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

2004
2003
2002

2001
2000
1999
1998
 

 

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2016      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2016 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2016
 GOLD (Dawie du Toit medal)  GOLD (Dirk van Rooy medal)
 Aaron Naidu  Grade 9  Eden College Durban  Nicholas Kroon  Grade 11 St Andrews College
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Name Grade School Name Grade School
Wyse Ejih Ebbah  8 Greensprings School Nigeria David Broodryk  12 Westerford High School
Liam Foxcroft  9  Bishops Dioscesan College SangEun Lee  12  St George’s Grammar School
Retief Louw  9 Felixton College Andrew McGregor  12 Rondebosch Boys’ High School
Mohammed Taariq Mowzer  9 Fairbairn College Mohammed Taariq Mowzer  12 Fairbairn College
Kayrav Naidoo  9 Crawford College La Lucia Razeen Parker  10 Rondebosch Boys’ High School
Andi Qu  8 St John’s College Sanjiv Ranchod  11 Westerford High School 
Emil van der Walt   9 Hoërskool Jan van Riebeeck Sanjiv Ranchod  12 Westerford High School
Sean van Wyk  9 van Wyk Home School Bronson Rudner  12 South Afircan College High School
Adri Wessels  9 Curro College Durbanville Tim Schlesinger  10 Rondebosch Boys’ High School 
      Mu-aath Upadhey  12 Westerford High School 

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2015      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2015 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2015
 GOLD (Dawie du Toit medal)  GOLD (Dirk van Rooy medal)
 Aaron Naidu  Grade 9  St. Henry's Marist Brothers College  Bronson Rudner  Grade 11 South African College High School
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Name Grade School Name Grade School
Harry Kim  9 l Shaddai Christian School David Broodryk  11 Westerford High School
Tae Beom Kim  9  Rondebosch Boys High School Nicholas Kroon  11  St Andrew's College
Ralph McDougall  9 Curro Durbanville SangEun Lee  11 St George’s Grammar School
Taariq Mowzer  8 Fairbairn College Jianglong Liao   12 Waterford Kamhlaba International School
Dricus Oerlemans  9 Hoërskool Menlopark Andrew McGregor  11 Rondebosch Boys' High School
Razeen Parker  9 Rondebosch Boys' High School Mohammed Yaseen Mowzer  11 Fairbairn College 
Tim Schlesinger   9 Rondebosch Boys' High School Sanjiv Ranchod  11 Westerford High School
Du Toit Spies  9 Hoërskool Parel Vallei Jeffrey Russell  12 Pretoria Boys’ High School
EmileTredoux  9 Parklands College Roger Song  12 Reddam House College (Bedfordview) 
           

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2014      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2014 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2014
 GOLD (Dawie du Toit medal)  GOLD (Dirk van Rooy medal)
 Nicholas Lambrecht  Grade 9  Westerford High School  Robin Visser  Grade 12 St George's Grammar School
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Christopher Aubin Grade 9 Bishops Diocesan College Kun Woo Kim Grade 12 Reddam House College (Constantia)
Tae Beom Kim Grade 8  Rondebosch Boys' High School Nicholas Kroon Grade 10  St Andrew's College
Matthys Carstens Grade 9 Hoërskool Durbanville Andrew McGregor Grade 10 Rondebosch Boys' High School
Charl du Toit Grade 9 Hoërskool Parel Vallei Mohammed Yaseen Mowzer  Grade 10 Fairbairn College
Joseph Forman Grade 9 Herzlia Middle School Tae Jun Park Grade 11 Rondebosch Boys' High School
Michael Mariano Grade 9 Hoërskool Bellville Sanjiv Ranchod Grade 10 Westerford High School
Aaron Naidu Grade 8 St. Henry's Marist Brothers College Bronson Rudner Grade 10 South African College High School
Stehann van Jaarsveld  Grade 9 St. Andrew's School (Bloemfontein) Roger Song Grade 11 Reddam House College (Bedfordview)
Jialiang Yu Grade 9 Crawford College (Pretoria) Christoff van Zyl Grade 11 Paarl Gymnasium

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2013      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2013 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2013
 GOLD (Dawie du Toit medal)  GOLD (Dirk van Rooy medal)
 Bronson Rudner  Grade 9  South African College High School  Robin Visser  Grade 11 St George's Grammar School
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Darshen Bhawan Grade 9 Star College Oluwasanya Awe Grade 12 African Leadership Academy
Martin Currin Grade 9 St Stithians Boys' College Jannie de Wet Grade 12 Hoërskool Jim Fouche
Nicholas Kroon Grade 9 St Andrew's College Nashlen Govindasamy    Grade 11 Star College
Andrew McGregor    Grade 9    Rondebosch Boys' High School Kun Woo Kim Grade 11 Reddam House Constantia College
Yaseen Mowzer Grade 9 Fairbairn College Lloyd Mahadeo Grade 12 Star College
Sanjiv Ranchod Grade 9 Westerford High School James Nevin Grade 12 Westerford High School
David Wright Grade 9 St Stithians Boys' College Musa Omar Grade 12 Livingstone High School
Jimmy Yaan Grade 9 Glenvista High School Tae-Jun Park Grade 10 Rondebosch Boys' High School
      Arun Sajeef Grade 12 Selborne College

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2012      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2012 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2012
 GOLD (Dawie du Toit medal)  GOLD (Dirk van Rooy medal)
 Lourens van Niekerk  Grade 9  Hoërskool Diamantveld  Dylan Nelson  Grade 12  Benoni High School
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Ulrik de Muelenaere Grade 9 Hoërskool Waterkloof Nicholas Cheng Grade 12 Fairmont High School
Sam Jeffrey Grade 9 Bishops Diocesan College Mickey Chew Grade 12 Elkanah House High School
Nic Kroon Grade 8 St Andrew's College Nashlen Govindasamy Grade 10 Star College
Soo Min Lee Grade 9 Bishops Diocesan College Shaylan Lalloo Grade 11 Pearson High School
Simon Maenaut Grade 9 Crawford College (Pretoria) Lloyd Mahadeo Grade 11 Star College
Tae Jun Park Grade 9 Rondebosch Boys' High School Martin Rencken Grade 12 Wartburg Kirchdorf High School
Louis Schoonwinkel Grade 9 Grey College Robert Spencer Grade 12 Westerford High School
Roger Song Grade 9 Reddam House Bedfordview Dhaneshwar Dalian Sunder Grade 12 Star College
Michael Thompson Grade 9 Bishops Diocesan College Robin Visser Grade 10 St George's Grammar School
David Wright Grade 8 St Stithians Boys' College      
           

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2011      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2011 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2011
 GOLD (Dawie du Toit medal)  GOLD (Dirk van Rooy medal) 
 Kun Woo Kim  Grade 9  Reddam House College  Dylan Nelson  Grade 11  Benoni High School
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Warren Black Grade 9 Bishops Diocesan College Stephen Barnes Grade 11 Pearson High School
Ryan Broodryk Grade 9 Westerford High School Lauren Denny Grade 10 Rustenburg Girls' High School
Deon du Plessis Grade 9 Hoërskool Diamantveld Shaylan Lalloo Grade 10 Pearson High School
Nashlen Govindasamy Grade 9 Star College Kira Düsterwald Grade 12 Springfield Convent School
Adam Herman Grade 9 Rondebosch Boys' High School Lloyd Mahadeo Grade 10 Star College
Josiah Meyer Grade 9 Hoërskool Jim Fouché Ashraf Moolla Grade 12 Rondebosch Boys' High School
Roger Song Grade 8 Jeppe High School for Boys Robert Spencer Grade 11 Westerford High School
Michael Thomson Grade 8 Bishops Diocesan College Dhaneshwar Dalian Sunder Grade 11 Star College
Robin Visser Grade 9 St George's Grammar School Sean Wentzel  Grade 12 Westerford High School

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2010      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2010 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2010
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
 Lauren Denny Grade 9  Rustenburg Girls' High School  Sean Wentzel Grade 11 Westerford High School
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Warren Black Grade 8 Bishops Diocesan College Charl du Plessis Grade 11 Hoërskool Stellenberg
Daniel Chung Grade 9 Bishops Diocesan College Kira Düsterwald Grade 11 Springfield Convent
Jannie de Wet Grade 9 Hoërskool Jim Fouché Greg Jackson Grade 12 Bishops Diocesan College
Nashlen Govindasamy Grade 8 Star College Lance Li Grade 12 South African College
Nina Hessler Grade 9 Westerford High School Ashraf Moolla Grade 11 Rondebosch Boys' High School
Shaylan Lalloo Grade 9 Pearson High School Thiroshen Naidoo Grade 12 Star College
Soo Min Lee Grade 7 Bishops Diocesan College Dylan Nelson Grade 10 Benoni High School
Guy Paterson-Jones Grade 9 Bishops Diocesan College Desislava Nikolov Grade 12 Eunice High School
Adriaan Wessels Grade 8 Grey College Junho Son Grade 10 St Alban's College

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2009      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2009 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2009
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
Robert Spencer Grade 9 Westerford High School Greg Jackson Grade 11 Bishops Diocesan College
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Stephen Barnes Grade 9 Pearson High School Liam Baker Grade 12 Mondale High School
Khadija Brey Grade 9 Wynberg Girls' High School Francois Conradie Grade 12 De Kuilen High School
Hekkie Breytenbach Grade 9 Paarl Gymnasium Arlton Gilbert Grade 12 Star College
Nicholas Cheng Grade 9 Fairmont High School Ashraf Moolla Grade 10 Rondebosch Boys' High School
Mickey Chew Grade 9 Elkanah House High School Dessi Nikolov Grade 11 Eunice High School
Dylan Nelson Grade 9 Benoni High School Henry Thackeray Grade 12 St. Alban's College
Guy Paterson-Jones Grade 8 Bishops Diocesan College Sean Wentzel Grade 10 Westerford High School
JC Schoeman Grade 9 Parel Vallei High School Anne-Mien Schoombie Grade 10 Hoërskool Sentraal
Dalian Sunder Grade 9 Star College Lee-André Moodley Grade 11 Star College

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2008      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2008 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2008
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
Ashraf Moolla Grade 9 Rondebosch Boys’ High School Ben-Eben de Klerk Grade 12 Hoërskool Witteberg
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Charl du Plessis Grade 9 Hoërskool Stellenberg Liam Baker Grade 11 Mondale High School
Francois Kassier Grade 9 Hilton College Francois Conradie Grade 11 Hoërskool De Kuilen
Benjamin Levin Grade 9 Crawford College (Sandton) Seth Sashen Durais Grade 10 Star College
Vaughan Newton Grade 9 Bridge House School Arlton Gilbert Grade 11 Star College
Nicola Rule Grade 9 Pietermartizburg Girls’ High School Haroon Moolla Grade 12 Rondebosch Boys’ High School
Anne-Mien Schoombie Grade 9 Hoërskool Sentraal Desislava Nikolov Grade 10 Eunice High School
Rehan Visser Grade 9 Bridge House School Henry Thackeray Grade 11 St. Alban’s College
Sean Wentzel Grade 9 Westerford High School Thomas Weighill Grade 12 Paarl Boys’ High School
Ella Zhu Grade 9 Eunice High School Kosie van der Merwe Grade 11 Hoërskool Brackenfell

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2007      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2007 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2007
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
Desislava Nikolov Grade 9 Eunice High School Henry Thackeray Grade 10 St. Alban's College
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Steve Bailey Grade 9 St. David's Marist Inanda Francois Conradie Grade 10 Hoërskool De Kuilen
Seth Sashen Durais Grade 9 Star College Ben-Eben de Klerk Grade 11 Hoërskool Witteberg
Junfeng Guo Grade 9 York High School Kylie Fenner Grade 12 Reddam House College
Mary Lee Grade 9 Roedean School Haroon Moolla Grade 11 Rondebosch Boys' High School
Lee-André Moodley Grade 9 Star College Saadiq Moolla Grade 12 Rondebosch Boys' High School
Ashraf Moolla Grade 8 Rondebosch Boys' High School Melissa Munnik Grade 12 Hoërskool DF Malan
Rowan Nicholls Grade 9 Diocesan College Hendrie Uys Grade 12 Hoërskool Noord-Kaap
MD van der Merwe Grade 9 Pinetown Boys' High School Nicky van der Mey Grade 12 Dominic's College
Matthew Welham Grade 9 St. Patrick's College Lu Xin Grade 12 St. Stithians Boys' College
Sean Wentzel Grade 8 Westerford High School      

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2006      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2006 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2006
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
Francois Conradie Grade 9 Hoërskool De Kuilen Ralf Kistner Grade 12 Paul Roos Gimnasium
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Steve Bailey Grade 8 St. David's Marist Inanda Charles Bradshaw Grade 12 Rondebosch Boys' High School
James Combrink Grade 9 Reddam House College, Constantia Dirk-B Coetzee Grade 12 Hoërskool Stellenbosch
Carl Eriksen Grade 9 Rondebosch Boys' High School Ben-Eben de Klerk Grade 10 Hoërskool Witteberg
Uvir Maharaj Grade 9 Star College Michael Fedderke Grade 12 Crawford College (Pretoria)
Henry Thackeray Grade 9 St. Alban's College Tianran Jiang Grade 11 Roedean School
Anton Vlasov Grade 9 St. Dunstan's College Mallin Moolman Grade 12 Westerford High School
Edward Wadsworth Grade 9 St. Stithians Boys' College Hao Shen Grade 12 King Edward VII
James Williams Grade 9 St. John's College Hendrie Uys Grade 11 Hoërskool Noord-Kaap
Yuan-Kun Wu Grade 9 Crawford College, Pretoria Patricia Wang Grade 12 St. Mary's DSG (Pretoria)
           

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2005      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2005 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2005
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
Henry Thackeray Grade 8 St. Alban's College Dirk Oosthuizen Grade 12 Afrikaanse Hoër Seunskool
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Alex Backwell Grade 9 St Stithians Boys' College Charles Bradshaw Grade 11 Rondebosch Boys' High School
David Beeton Grade 9 St Stithians Boys' College Dirk-B Coetzee Grade 11 Hoërskool Stellenbosch
Henri Boshoff Grade 9 Hoërskool Louis Trichardt Simey de Klerk Grade 12 Hoërskool Vredendal
Francois Conradie Grade 8 Hoërskool de Kuilen Lafras Eksteen Grade 12 Hoërskool Waterkloof
Koeun Lee Grade 8 Westerford High School Eben Maré Grade 12 Cornwall Hill College
Tomoya Ogino Grade 8 St. Henry's Marist Brothers College Yumna Moosa Grade 12 Diocesan College
Morné Stander Grade 9 Hoërskool Brackenfell Gayle Sher Grade 12 Reddam House College
Leon van Wyk Grade 9 Hoërsool Parel Vallei Carl Veller Grade 11 St John's College
Anton Vlasov Grade 8 Benoni Christian School Patricia Wang Grade 11 St Mary's DSG (Pretoria)
           

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2004      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2004 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2004
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
Kylie Fenner Grade 8 Edgemead High School Tamara von Glehn Grade 12 St. Stithians Girls' College
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
Alex Backwell Grade 8 St Stithians Boys' College Divya Babu Grade 12 Ixopo High School
Herman Cawood Grade 9 Hoërskool Kroonstad Dirk Basson Grade 12 Hoërskool Diamantveld
Ben-Eben de Klerk Grade 8 Hoërskool Witteberg Gerhard du Toit Grade 12 Paarl Boys' High School
Anthony Frewen Grade 9 Rondebosch Boys' High School Dario Fanucchi Grade 11 Wordsworth High School
Saadiq Moolla Grade 9 Rondebosch Boys' High School Ralf Kistner Grade 10 Paul Roos Gimnasium
Geórg Schultz Grade 9 Langenhoven Gimnasium Dirk Oosthuizen Grade 11 Afrikaans Hoër Seunskool
Szilveszter Szebeni Grade 9 Pretoria Boys' High School Gayle Sher Grade 11 Reddam House Atlantic Seabord
Leon van Wyk Grade 8 Hoërskool Parel Vallei Jon Smit Grade 12 Grey College
Lu Xin Grade 9 St. Stithians Boys' College Ingrid von Glehn Grade 12 St. Stithians Girls' College
           

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2003      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2003 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2003
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
Francois Kocks Grade 9 Hoërskool Linden Dirk Basson Grade 11 Hoërskool Diamantveld
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
G.M. Fox Grade 9 King David High (Linksfield) Gerhard du Toit Grade Grade 11 Hoër Jongenskool Paarl
C.C. Kamutondole Grade 9 Horizon International School Shaun Hammond Grade 12 Hoërskool Swartland
R. Kistner Grade 9 Paul Roos Gimnasium Yao-Hung Ou Grade 12 St Joseph's Christian Brothers
J.F. Kocks Grade 9 Hoërskool Linden Gayle Sher Grade 10 Reddam House College
C.A.L. Loetscher Grade 8 Pinelands High School Jon Smit Grade 11 Grey College
T. Myburg Grade 9 Kearsney College Gert van den Berg Grade 12 Hoërskool Diamantveld
SJ.D. Platt Grade 9 Hilton College Marietjie Venter Grade 12 Hoërskool Stellenbosch
S.R. Preyer Grade 9 St. Cyprian's School Ingrid von Glehn Grade 11 St. Stithians Girls' College
J.T. Swartz Grade 9 Hoërskool De Kuilen Tamara von Glehn Grade 11 St. Stithians Girls' College
J.D. Yudaken Grade 9 King David High (Linksfield)      

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2002      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2002 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2002
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
Yumna Moosa Grade 9 Wynberg Girls' High School Shen Tian Grade 12 St. David Marist College
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
J. de Kock Grade 9 Hoërskool Durbanville Bellville Dirk Basson Grade 10 Hoërskool Diamantveld
E.A. Hofmeyr Grade 9 St. Paul's College Windhoek Theo Mokgatlhe Grade 12 St. Dominic's College High School
J.Y.C. Lo Grade 9 Rondebosch Boys' High School Yao-Hung Ou Grade 11 Christian Brother's College (Bloem)
J.C. Meyer Grade 9 St. Charles College Pietermaritzburg Jon Smit Grade 10 Grey College
Y. Moosa Grade 9 Wynberg Girls' High School Simon Spicer Grade 12 St. John's College
D.J.J. Oosthuizen Grade 9 Afrikaanse Hoër Seunskool Pretoria Marietjie Venter Grade 11 Hoërskool Stellenbosch
A. Pienaar Grade 9 Afrikaanse Hoër Seunskool Pretoria Tamara von Glehn Grade 10 St. Stithians Girls' College
W.A. Scott Grade 9 Kearsney College Durban Harry Wiggins Grade 12 Worcester Gimnasium
G.P. Stevens Grade 9 Muir College Uitenhage Xiao Yu Grade 12 St. Mary's Girls School (Waverley)
A.N. Trott Grade 8 Diocesan College Cape Town      
M.J. Walford Grade 9 St. Stithians Girls' College Jhb      

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2001      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2001 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2001
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
Dirk Basson Grade 9 Hoërskool Diamantveld Shen Tian Grade 11 St. David Marist College
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
L.J.C. Campbell Grade 9 Bergvliet High School Dirk Basson Grade 9 Hoërskool Diamantveld
I.D.P. du Preez Grade 9 Domino Servite School Jacques Conradie Grade 12 Hoërskool De Kuilen
G.T. du Toit Grade 9 Hoër Jongenskool Paarl Yan-xun Hu Grade 12 Edenglen High School
C.C. Ferguson Grade 9 Hilton College Christopher Linley Grade 11 Diocesan College
S.A. Goshev Grade 9 Cornwall Hill College Linsen Loots Grade 10 Paarl Vallei High School
N.C. Hendry Grade 9 Kearsney College Pieter Mostert Grade 12 Hudson Park High School
K. Lee Grade 9 Grey College Altus van Tonder Grade 12 Hoërskool Jan van Riebeeck
N. Li Grade 9 Rustenburg Girls' High School Ingrid von Glehn Grade 9 St. Stithians Girls' College
J.B. Smit Grade 9 Grey College Harry Wiggins Grade 11 Worcester Gimnasium
I.K. von Glehn Grade 9 St. Stithians Girls' College      
T.L. von Glehn Grade 9 St. Stithians Girls' College      

  OLYMPIAD MEDALLISTS 2000      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 2000 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 2000
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
Dirk Basson Grade 8 Hoërskool Diamantveld Bruce Merry Grade 12 Westerford High School
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
A.H. Barnard Grade 8 Pretoria Boys' High School Liang-yu Chen Grade 11 Fourways High School
D.J. Basson Grade 8 Hoërskool Diamantveld Jacques Conradie Grade 10 Hoërskool De Kuilen
S.K. Blunden Grade 9 Crawford College (Pretoria) Yan-xun Hu Grade 11 Edenglen High School
L.R. de Jager Grade 9 Michaelhouse Pieter Mostert Grade 11 Hudson Park High School
G.B. Grant-Stuart Grade 9 Hilton College Ahmed Asif Shaik Grade 12 Woodhurst Sec. School
C.S. Hammond Grade 9 Hoërskool Swartland Tiaan Towsen Grade 12 Hoërskool Brackenfell
R.A.H. Hartley Grade 8 Stirling High School Herman Tulleken Grade 12 Afrikaanse Hoër Seunskool
J. Limbouris Grade 9 Hillcrest High School Koos van Zyl Grade 11 Hoërskool Overkruin
B.S. Rosman Grade 9 Crawford College (Sandton) Harry Wiggins Grade 10 Worcester Gimnasium
R.H. Starfield Grade 9 King David High (Victory Park)      
I. Sukhraj Grade 9 Glenhaven Sec. School      
FW. van Zyl Grade 9 Hoërskool Brackenfell      
I.K. von Glehn Grade 8 St. Stithians Girls' College      
T.L. von Glehn Grade 8 St. Stithians Girls' College      
R. Vos Grade 9 El Shaddai Christian School      

  OLYMPIAD MEDALLISTS 1999      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 1999 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 1999
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
Shen Tian Grade 9 St. David Marist College Bruce Merry Grade 11 Westerford High School
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
M.B. de Kock Grade 9 Hoërskool Outeniqua Jacques Conradie (jnr) Grade 10 Hoërskool de Kuilen
B.D. du Preez Grade 9 Hilton College Trevor Green Grade 12 Fairbairn College
Q.D. Gill Grade 9 Hoërskool Jim Fouche Carl Hultquist Grade 12 Hilton College
R.B. Holness Grade 9 Hudson Park High School Paul Joubert Grade 12 Paul Roos Gimnasium
J.K. Kariv Grade 9 Crawford College (Sandton) Neil Olver Grade 12 Bergvliet High School
J. Lawrie Grade 9 Hoërskool Parel Vallei Bradley Preston Grade 12 Stirling High School
S.V.B. Spicer Grade 9 St. John's College Ahmed Asif Shaik Grade 11 Woodhurst Sec. School
S. Tian Grade 9 David's Marist College Maciej Stankiewicz Grade 12 Milner High School
M.P.V. Vismer Grade 9 S.A. College High School Koos van Zyl Grade 11 Hoërskool Overkruin
I.K. von Glehn Grade 7 St. Stithians Collegiate      
IA.J. Zerf Grade 9 Hoërskool Parel Vallei      

  OLYMPIAD MEDALLISTS 1998      
JUNIOR MEDALLISTS (GRADES 8 & 9) 1998 SENIOR MEDALLISTS (GRADES 10 TO 12) 1998
GOLD (Dawie du Toit medal) GOLD (Dirk van Rooy medal)   
      Bruce Merry Grade 10 Westerford High School
   
SILVER (in alphabetical order) SILVER (in alphabetical order)
D.J. Conradie   Hoërskool de Kuilen Jacques Conradie (jnr)   Hoërskool de Kuilen
C. Dorfling   Hoër Tegniese Skool Daniel Pienaar Rainer Hoft   Hoërskool Groote Schuur
B.M. Hallas   Willowridge High School Chen Lai   Highveld Park High School
S. Hu   Eden Glen High School Neil Olver   Bergvliet High School
W.J. Ketteringham   Rondebosch Boys' High School Bradley Preston   Stirling High School
S.H. Kransdorff   King David High (Victory Park) Maciej Stankiewicz   Milner High School
K.K. Lappeman   Ramsgate College Tiaan Towsen   Hoërskool Brackenfell
A. Lin   Danville Park Girls' High School Daniel Wright   St. David's Marist College
P. Mostert   Hudson Park High School Janco Yspeert   Westerford High School
S.B.P. Preston   Stirling High School      
M. Redford   Benoni High School      
L.P.R. Roos   Michaelhouse      
D.C. Simonsz   Diocesan Collge      
A.J. Stringer   Eden Glen High School      
S. Tian   St. David's Marist College      
C. van Schalkwyk   Hoërskool de Kuilen      
A.S. van Tonder   Hoërskool Jan van Riebeeck      
M.C.V. Vos   Constantia Waldorf School